"İdealist olmak, başkaları için güçlü olmaktır." – Novalis

Kuşkusuz Abdullah Bey’in hayatında attığı en önemli adımlardan biri, kariyerine bağımsız olarak devam etme kararı alarak AGT GmbH’yı kurmasıydı. Eğitim ve profesyonel iş hayatının getirdiği tecrübeyi bir potada eriterek hayata geçirdiği şirket bugün Avrupa’nın önde gelen demiryolu inşaat firmalarından biri haline gelmiştir ve günümüze kadar pek çok önemli projeye imza atmıştır.

Başarısını, yıllar içerisinde kurduğu ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren bir çok firmayla devam ettiren Altun’un sırrını, ticari beceri, girişimci ruh, iş tecrübesi, prensipli ve özverili çalışma, dakiklik, piyasayı iyi takip etme gibi özelliklere dayandırmak mümkün… Abdullah Bey’in en az bunlar kadar değer verdiği bir diğer önemli konu ise „topluma faydalı olmak“.

"İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır." – Hz. Muhammed

İçinde bulunduğu toplumun ve özellikle kendisi gibi göçmen kökenli gençlerin eğitimine, mesleklerinde ilerlemelerine ve toplumla uyumlu başarılı bireyler haline gelmesi için çaba harcayan ve bunu bir hayat felsefesi haline de getiren Altun, halihazırda 100’e yakın kişiye istihdam sağlamaktadır. Bu sayı yeni açılan şirketler ve girişimlerle her geçen gün çoğalmaktadır. Bununla beraber şirketlerinde altı ayrı meslek dalında ve özellikle Türk kökenli gençlere çıraklık eğitimi verilmektedir. Bugüne kadar şirketleri bünyesinde 100’ün üzerinde öğrenci çıraklık eğitimi almış ve bunlardan altı tanesinin ustalık eğitimi finanse edilmiştir. Bu bireylerin önemli bir kısmı, halihazırda eğitimini tamamladığı bu şirketler dahilinde çalışma hayatına atılma fırsatı bulmuştur.

Çalışanlarıyla iş saatleri dışında sosyal hayatta da bir arada olmaya ve destek vermeye özen gösteren Altun, bu bireylerin iş ve özel hayatındaki sorunlarıyla da yakından ilgilenmeye ve çözmeye gayret göstermektedir. Özellikle genç yaştaki bireylerin kişisel ve mesleki gelişimlerine azami önem vermekle beraber bu gençlerin iş ve kariyer sahibi olmasında elinden gelen desteği sağlamaya çalışmaktadır.

Abdullah Bey’in bu gayretleri, devlet nezdinde de gözden kaçmamış ve 2014’te „Uyum Madalyası“ ile ödüllendirilmiştir. Çalışmalarıyla bir çok önemli şahsiyetin saygısını ve desteğini kazanmıştır.

„Sayın Altun, benim buraya gelişimi bu zamana kadarki hayat hikayenizin önünde saygıyla eğilmek olarak değerlendirin. Özellikle de genç insanların meslek eğitimine verdiğiniz önemden dolayı…”

(Ağustos 2015’te AGT şirketini ziyaretinde)

Guntram Schneider (Çalışma Bakanı)
Author

Abdullah Altun'un Kariyerindeki Önemli Kilometre Taşları

timeline_pre_loader
1983-1999: Meslek Eğitimi & Devlet Demiryolları

1983-1986

Deutsche Bundesbahn

Devlet Demiryolları’nda (Deutsche Bundesbahn – DB) 3 yıl süren Demiryolu Altyapı/Üstyapı (Tiefbaufacharbeiter/ Gleisbauer) çıraklık eğitimini 1986’da eyalet birincisi olarak tamamlayarak DB’nin ilk Türk kökenli demiryolu uzman elemanı oldu.

1986-1992

4 yıl kadar Devlet Demiryolları’nda uzman işçi (Gleisbaufacharbeiter) olarak hizmet verdi. Çeşitli alanlarda eğitimler almaya devam etti.

1990-1992 yılları arasında ustalık (Werkmeister Bahn Oberbau) eğitimini aldı.

1992-1999

DBG

Alman Devlet Demiryolları’nın 1992 yılında kurduğu özel şirket statüsündeki Deutsche Bahn Gleisbau GmbH‘nın ilk çalışanlarından biri oldu.

1999'dan günümüze: AGT GmbH ve sonrası

Mayıs 2003

Mebro GmbH

Mebro Bau- und Industrieservice GmbH kuruldu. Şirket iş güvenliği ürünleri ticareti yapıyor ve Karbosan firmasının Almanya satış ortağı.

2007

PM West GmbH

PM West Projektmanagement GmbH kuruldu. Şirket iş planlama ve kontrolü üzerine faaliyet gösteriyor.

2009

DBV GmbH

DBV GmbH kuruldu. Şirket inşaat makineleri ve araçları kiralama hizmeti veriyor ve özellikle demiryolu inşaatı alanında yoğunlaşıyor.

2010

AGT Mebro Ltd

AGT Mebro Ltd. şirketi kuruldu. Firma Türkiye’de endüstriyel ürün, demiryolu iş makineleri ve iş güvenliğine yönelik ürün ticareti yapıyor.

2014

Medya West

Daha önceden ortağı olunan Medya West Werbeagentur firması Mebro Bau- und Industrieservice GmbH tarafından devralındı. Firma basılı ve dijital her türlü reklam ve medya çalışmaları üzerine faaliyet gösteriyor.

Temmuz 2014

B&G gGmbH

Bildhauer & Gärtner gGmbH kuruldu. B&G gGmbH, vergiden muaf kamuya hizmet veren bir şirket olarak hayata geçirildi. Eğitim, sanat, kültür gibi alanlarda toplumun sosyal hayatını zenginleştirecek ve bireylerin kişisel gelişimine katkı sağlayacak faaliyetler gerçekleştiriyor.

2016

Bighaus

Bir B&G gGmbH projesi olan Bighaus hayata geçirildi. Bighaus her türlü kültürel, sanatsal, sosyal ve eğitim etkinliklerine yapısal ve teknik altyapı sağlıyor.

2016

LSW

LSW GmbH kuruldu. Şirket, ses yalıtım panel sistemleri üzerine planlamadan kuruluma kadar her türlü aşamada hizmet veriyor.

Uyum Madalyası

Sadece iş ve eğitim alanında değil, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif aktivitelere ve girişimlere de her zaman destek veren ve pek çok dernekte aktif rol oynayan Altun’un topluma ve özellikle kendisi gibi göçmenlere yönelik katkıları, devlet düzeyinde takdir bulmuş ve bu sebeple 2014 yılında Uyum Madalyası Ödülü’ne layık görülmüştür.

2014 - Abdullah Altun, Almanya Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz'dan Uyum Madalyası'nı kabul ederken...

2014 - Abdullah Altun, Almanya Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz'dan Uyum Madalyası'nı kabul ederken...

Medalien_Front

Uyum Madalyası

Önemli Şahsiyetler

Medya Ödülü

Cosmo TV’nin Abdullah Altun hakkında hazırladığı ve WDR’de yayınlanan program, 2015’te KAUSA Medienpreis tarafından 3.’lük ödülüne layık görüldü.

Kausa

KAUSA Medya Ödülleri 2015

Ödül alan Cosmo TV programı

İş Gezileri & Fuarlar