Sosyal Hayatta Abdullah Altun...

Çevresindekiler tarafından sanata ve kültüre düşkünlüğü iyi bilinen Abdullah Bey, içinde bulunduğu toplumun bu tür faaliyetler içinde bulunması ve özellikle gençlerin sosyal hayatta aktif olması adına maddi ve manevi destekte bulunmakta, halihazırda da bir çok etkinliğe ön ayak olmaktadır.

Kendisi de bir müzik aşığı olarak amatör bateri çalan ve üyesi olduğu sanat cemiyetlerinde aktif olarak koro çalışmalarına katılan Altun, kültürü yaşatma ve geliştirme adına hazırlanan pek çok televizyon programına da maddi destek sağlamış, söyleşi programlarına konuk olarak bizzat katılmıştır.

BiG ve Bighaus

Abdullah Bey, eğitim ve kültür alanındaki faaliyetlerini daha da pekiştirmek amacıyla 2014’te önemli bir girişimde bulunarak Bildhauer & Gärtner gGmbH’yı (BiG) hayata geçirdi. Vergiden muaf ve kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş olan BiG, yerel ve küresel konularda toplum için aydınlatıcı rol oynamak, kültürler arası diyaloğu pekiştirmek ve toplumun her bireyine aktif olarak destek sağlamak hedefiyle kuruldu.

2016 yılında da, BiG çatısı altında yapılan faaliyetlere ve bu misyon doğrultusunda üretilen her türlü projeye teknik destek ve altyapı hizmeti sunmak amacıyla BiGHAUS projesi hayata geçirildi. Duisburg Rheinhausen kentinde kurulan merkez; eğitim, kültür, sanat, zanaat ve spor gibi alanlarda, toplumun boş zamanlarını daha etkili bir şekilde değerlendirebileceği, çocukların ve gençlerin kişisel gelişimlerinde faydalı olabilecek kurs, seminer, workshop, panel, konser, gösteri vb. etkinliklerin düzenlendiği bir platform olmak yolunda hızla ilerliyor.

Dernek Üyelikleri ve Faaliyetleri

Altun’un, sadece sanat ve kültür değil, sosyal sorumluluktan düşünceye, çevrecilikten ticarete kadar pek çok alanda faaliyet gösteren 20’den fazla dernek ve platformda üyeliği bulunuyor. Bunların bazılarında başkan veya yönetim kurulu üyesi olarak aktif olarak görev yapıyor.

Bu kuruluşlardan bazıları şunlar:

 • proDUISBURG e.V.  –  (link)  –
  (Duisburg merkezli sivil toplum örgütü)
 • Offensive für ein Sauberes Duisburg e.V.  –  (link)  –
  (Temiz bir Duisburg)
 • Rheinhauser Bergbausammlung e.V.  –  (link)  –
  (Madencilik Tarihi Derneği – Duisburg Rheinhausen)
 • Amnesty International  –  (link)  –
  (Uluslararası Af Örgütü)
 • Médecins Sans Frontières (Sınır Tanımayan Doktorlar) – (link)
  (Uluslararası bağımsız tıbbi insani yardım kuruluşu)
 • Cultursensible Wohlfahrtspflege Deutschland e.V. – (link)
  (Almanya’da yaşayan müslümanların sosyal haklarıyla ilgilenen kar amacı gütmeyen bağımsız kuruluş)
 • Greenpeace  –  (link)  –
  (Çevre Koruma Örgütü)
 • BiGHAUS  –  (link)  –
  (Bildhauer & Gärtner gGmbH çatısı altında faaliyet gösteren merkez)
 • INIMB  –  (link)  –
  (Kültürlerarası Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü)
 • Ditib  –  (link)  –
  (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği)
 • Alevi-Bektaşi Kültür Derneği  –  (link)  –
 • Çeşitli Hemşeri Dernekleri
 • Çeşitli Spor Kulüpleri

Dostlukların Pekiştiği Buluşma Noktası; Bahçe.

Altun’un sosyal hayatından bahsederken, boş zamanlarının önemli kısmını geçirdiği ve özel hayatında, hatta iş hayatında önemli yer tutan ve büyük değer verdiği hobi bahçesine değinmeden geçmek olmaz.

Kulübenin baş köşesinde duran otantik odun sobası ve üstünde devamlı demli duran çaydanlığın verdiği keyifle Abdullah Bey, gelen misafirlerine ikramlarda bulunmaktan büyük haz duyuyor. Stres atıp dinlemek için devamlı uğradığı bahçenin en önemli özelliği, eski ve yeni kurulan dostlukları pekiştiği bir buluşma noktası olması. Bahçe, zaman içinde, özel hayatındaki dostlarından şirket çalışanlarına, iş ortaklarından sanat ve politika dünyasındaki önemli şahsiyetlere pek çok kişinin ağırlandığı ve pek çok güzel anıya ev sahipliği yapan bir mekan haline geldi.

Sozial_03

Altun, sosyal hayatının önemli bir parçası olan hobi bahçesinde Zülfü Livaneli'yi ağırlarken...

Müzik Aşkı

Sanata büyük değer veren Altun şahsen de aktif olarak koro çalışmalarına katılıyor.

Sanata büyük değer veren Altun, aktif olarak koro çalışmalarına da katılıyor. 2010 yılında düzenlenen Zülfü Livaneli Besteleri Özel Konseri'nden bir kare...

2010 yılında düzenlenen Zülfü Livaneli Besteleri Özel Konseri'nden bir kare...

Bateri

Altun amatör olarak bateri de çalıyor. Bighaus'taki provalardan bir görüntü...

Bighaus

Abdullah Bey’in 2016’da bir B&G gGmbH projesi olarak hayata geçirdiği BiGHAUS, kültürel, sanatsal, sosyal ve eğitim etkinlikleri için gerekli her türlü altyapı hizmetini sunuyor.

Bighaus

Duisburg Rheinhausen'de hizmete giren BiGHAUS...

Derneklere Destek

Abdullah Bey, üye olmadığı kuruluşlara da fırsat oldukça destek veriyor.

Feldbahnfreunde-Schermbeck-Gahlen-eV

Feldbahnfreunde Schermbeck-Gahlen e.V.'dan teşekkür mektubu...

Galeri